Poliüretan

Poliüretan Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir ve Poliüretan'ın Özellikleri

İZONOVA YALITIM
Çağımızın En Avantajlı Ürünü, Poliüretan

Birçok alanda pratik kullanım özellikleriyle avantajlar sunan poliüretan maddesi, günümüzde hemen her yerde uygulanıyor. Buna göre günlük yaşamda kullanılan mobilyalardan arabalara, buzdolabına, hatta ayakkabı tabanı gibi bazı giyim eşyalarına kadar çeşitli ürünlerde bu maddeyle karşılaşmak mümkün. Bunun sebebi, poliüretan maddesinin oldukça dayanıklı ve özellikle yalıtımı sağlama açısından başarılı sonuçlar sunmasıdır.

Poliüretan Nedir?

Çağımızın belki de en çok kullanılan maddesi olan poliüretan, plastik kaynaklı olan bir üründür. 90'lı yıllardan sonra yaşamımıza dahil olan bu maddenin keşfi, aslında çok daha eskilere dayanmaktadır. Buna göre 1940 öncesine kadar dayanan bir geçmiş söz konusu. Bu dönemlerde daha ucuz maliyeti olan ve birçok yerde kullanılabilecek bir maddeye duyulan ihtiyaç, bu konudaki ilk çalışmaları başlattı. Öncelikle endüstriyel üretimde kullanılmaya başlanılan bu ürün, yavaş yavaş yaşamın her alanına yayılmaya başladı. İlk olarak otomobil sanayisinde, otomobil lastiklerinde kullanıldı. Bu sayede firmalar çok daha uygun bir maliyet ile daha sağlam lastikler elde ettiklerini keşfettiler. Bu keşif aslında tüm dünyada başlayacak olan bir değişimin de ayak sesleri oldu.


Laboratuvarda elde edilen bu madde, plastik ham maddesinden üretilen, su geçirmeme özelliğine sahip, dış etmenlerden kolay etkilenmeyen bir tip polimer olarak tanımlanabilir. İlk üretiminden bugüne kadar, oldukça geliştirilmiştir. Bu sayede farklı çeşitlerde poliüretan maddeler elde edilmiştir.

Poliüretanın Özellikleri Nelerdir?

Modern dünyada birçok avantaj sağlayan poliüretan denildiğinde akla gelen ilk özellik, esnekliğidir. Böylelikle uygulandığı alanlarda herhangi bir zarar görmeden uzun süre boyunca kullanılabilmektedir. Nemi ve sıvıları tutma özelliği taşımaktadır. Bu özelliği sayesinde aşırı nem içeren alanlarda sorunsuz şekilde uygulanma olasılığı yükselmektedir. Maliyetinin düşük olması ve birçok yerde ömürlük kullanıma izin vermesi, onu günümüzün en popüler maddesi haline getirmiştir.


Bu ürün aynı zamanda yüksek basınçlara karşı da dayanıklıdır. Uygulandığı alanlardaki diğer maddeler ile kimyasal bir reaksiyona girmiyor olması, özellikle tercih edilme nedenlerinden biridir. Günümüzde katı ve sıvı hallerde üretilebilen poliüretan kalıba alınarak, istenilen şekillerde kullanılmaktadır. Bu maddenin bir diğer özelliği de güçlü yapısı sayesinde ses ve ısı yalıtımının başarıyla sağlanmasına olanak vermesidir. Tüm bu özelliklerinin yanında basit ve hızlı şekilde uygulanması özelliğine sahiptir.

Poliüretanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu malzemenin çeşitli formlarda elde ediliyor olması ve bahsedilen özellikleri, birçok kullanım alanına sahip olmasını sağlamaktadır. Bir poliüretan kullanımı söz konusu olduğunda ilk olarak onun yalıtım alanında kullanılması akıllara gelmektedir. Binaların çeşitli bölgelerinde, sesin geçirilmemesi veya ısının korunmasının gerektiği yerlerde sıklıkla uygulanmaktadır. Bu özellik, buzdolabı, derin dondurucu gibi eşyaların içerisindeki soğuk havanın korunmasına da yardımcı olmaktadır.


İnşaatların yapımı aşamasına çeşitli yerlerde poliüretan kullanımına rastlanmaktadır. Bunlar zeminler, banyo ve mutfak gibi su giderlerinin ve borularının geçtiği duvarlar, açık havada yağmur ve kar gibi çevresel etmenlere maruz kalan balkonlar, teraslar, hatta çeşitli yaşam alanlarında kullanılan yüzme ve süs havuzları, bu maddenin suyu sızdırmaması dolayısıyla uygulama alanıdır. Su sızdırmaz olması, bina çatılarında kullanımını sağlar. Bu sayede çatıların kış aylarında dış etkenlere karşı korunması sağlanır.


Çağımızda otomotiv sektörü poliüretan kullanımının en yoğun olduğu çalışma alanıdır. Arabaların lastiklerinden kaportalarına, iç kısmında kullanılan çeşitli parçalarına kadar hemen her yerinde oldukça yaygın biçimde uygulanmaktadır. Ayrıca ilaç sanayisinde ilaçların su geçirmeyen dış ambalajlarında bu çok amaçlı ürünün etkilerinden yararlanılmaktadır.
Yaşadığımız zamanda giydiğimiz kıyafetlerin bazılarında bu ürünün kullanımına tanıklık etmek mümkündür. Örneğin spor ayakkabı üretimi, deniz ayakkabısı, paletler, bazı ayakkabıların tabanları poliüretan maddesiyle daha sağlam ve dayanıklı bir halde piyasaya sunulabilir. Günlük yaşamda sıkça kullanılan terliklerde de kullanılmaktadır.


Mobilya sektörü de bu ilginç malzemenin kullanım alanları arasında sayılmaktadır. Koltukların minderleri, hatta yatak üretiminde bu malzeme içeriği sıklıkla karşımıza çıkıyor. Tüm bunların haricinde derz dolgusu olarak kullanılabilen, yapıştırıcı ana maddesi olarak başarılı sonuçlar ortaya koyan poliüretan anlaşılacağı üzere yaşamın her yerinde kullanılmaktadır.

Poliüretanın Avantajları Nelerdir?

Bu maddenin bu kadar çok alanda kullanılıyor olması, bazı avantajlarına bağlıdır. Sağlam ve çok dayanıklı olma özelliğinin yanı sıra, günümüzde üretiminin fazlasıyla yapılması ve maddesinin pahalı olmaması, birçok iş sektöründeki üretim masraflarını düşürmektedir. Ayrıca hafif bir malzeme olması, kolay taşınabilmesini sağlamaktadır. Bu yönden de taşıma maliyetlerini düşürdüğünden bahsetmek mümkündür.


Bu maddenin uygulandığı alanlara kusursuz şekilde uyum sağlaması ve tekrar açılmaması, önemli bir avantaj olarak kabul edilmektedir. Yapıştırılma konusunda herhangi bir yapıştırıcı maddeye ihtiyaç duymaması niteliği, hem maliyet hem hızlı uygulama yönünden değer taşımaktadır.


Poliüretan, son derece estetik görünüme sahip bir üründür. Çeşitli renklerde üretilebilen parçalar, özellikle havuz kenarı gibi alanlarda renkli, canlı bir görünüm sergilemeye yardımcıdır. Bunun dışında, hijyenik bir kullanım sunması, farklı bir niteliğidir. Üzerinde kiri, bakterileri barındırmayan poliüretan, basit bir temizleme işleminden sonra ilk günkü kadar temiz bir görünüm sergiler. Toz tutmaması, bu ürünün tercih sebeplerinden biridir.


Son yıllarda bu maddenin kullanımının özellikle yalıtım konusunda yaygınlaşması, ortaya oldukça güçlü bir yalıtım tekniğini çıkarmıştır. Bu sayede enerji kaynaklarının korunduğu ve israf edilen enerji miktarının düştüğü tespit edilmiştir. Bu açıdan bakıldığı zaman poliüretan kullanımı, dünyanın kaynaklarının korunması yönünden de büyük bir değere sahiptir. Ayrıca geri dönüştürülen bir üründür.