Poliüretan ve Polyurea Kaplama Nedir?

İZONOVA YALITIM

Poliüretan

Poliüretan sprey ısı yalıtımında minimum 50 bar basınca ve ortalama 0 ile + 50 derece arasında çift bileşenli bir hammadde sıcaklığı uygulamasına dayalı olarak yüksek basınçlı makineler ve ısıtıcılı özelliği olan makine sistemleri sayesinde direk uygulanmak isteyen yüzeye poliüretan sprey uygulama kolaylığı sağlayan herhangi bir ek yeri olmayan ve özellikle düşük kalınlıklarda yüksek ısı geçirgenlik direnci sağlayarak avantaj sunan poliüretan sprey günümüzdeki en ileri teknolojik ısı yalıtım uygulamalarından biridir.


Bu ürünün en önemli özelliği yüksek uygulama hızı olması ve 1 saniye gibi bir zaman diliminde çok hızlı bir şekilde kuruma özelliği göstermesidir. Poliüretan sprey ısı yalıtımında uygulama yapılan alana hızlı bir şekilde uygulanması ve kullanıcıya ciddi bir biçimde işçilikten ve zamandan tasarruf sağlamasıdır. Ayrıca poliüretan sprey uygulanan mekâna yüksek bir biçimde yoğun bir şekilde uygulanmasından dolayı poliüretan sprey uygulandığı yüzey alanına yapısal bir bütünlük ve aşırı ve yoğun bir şekilde mukavemet özelliği kazandırır. Bu özelliğinden dolayı poliüretan sprey dayanıklı, dirençli, karşı koyma, karşı durma, direnme gibi birçok olumsuz etkenlere karşı çok güçlüdür.


Poliüretan Spreyin Teknik Özellikleri


Bu ürünün en temel özelliklerinden birisi poliüretan sprey direkt yerinde uygulama mantığı uygulanıyor. Uygulanan yüzey kısmına püskürtülmesi ve herhangi bir ek yardımcıya gerek kalmadan ısı yalıtımının köprüsüne izin vermiyor. Poliüretan sprey aşırı yüksek yoğunlukta ve düşük bir ısı iletim katsayısı sayesinde mukavemetli ve özellikle düşük kalınlıklarda göstermiş olduğu yüksek ısı geçirgenliğinden dolayı çok yüksek direnç sağlıyor.


Poliüretan Spreyin Genel ÖzellikleriPoliüretan Spreyin Kullanıldığı Yerler


Bu ürün başta inşaat sektörü ve yapılarında olmak üzere birçok alanda kullanılıyor. Isı yalıtımı konusunda ihtiyacı olan nemsiz ve yağsız yüzeylerde poliüretan sprey uygulaması hızlı ve rahat biçimde uygulandığı için kullanılabilir. Poliüretan spreyin başlıca kullanıldığı yerler arasında.

İZONOVA YALITIM

Polyurea

Polyurea sprey içeriğindeki çift bileşenli aşırı yüksek basınç ve ısıtıcılı sistem makineleri ile en düşük minimum +75 derece sıcaklığında ve yine en düşük minimum 150 bar basınç ile uygulama gösteren eksiksiz bir ürün olan polyurea sprey yüzey kaplama ve ısı yalıtımında kullanılan bir üründür.


Bu ürünü uygulama sonrasında 5 ve 15 saniye içerisinde çok kısa bir zaman diliminde kuruma özelliği gösteren polyurea sprey eksiz bir su yalıtımı katmanı meydana getirir. Bu özelliğinden dolayı polyurea sprey çok kısa zamanlarda yüksek miktarlarda metraj uygulama alanına yapılma olanağı sağlar. Ayrıca polyurea sprey yüksek bir şekilde aşınmaya karşı direnci gösterir. Bunun yanında yüksek bir şekilde darbe mukavemeti ve darbe özelliğine sahiptir. Polyurea sprey yapısındaki elastomerik ile % 400 gibi çok yüksek bir elastikiyete ulaşır, bu özelliği sayesinde polyurea sprey uygulandığı alanlarda çatlaklara köprüleme ve uyguluma sonrasında değişik hava sıcaklıllarında oldukça yüksek bir şekilde performans sağlayarak yüzey kaplama ve ısı yalıtımı sunar.


Polyurea Spreyin Teknik Özellikleri


Bu ürünün uygulanması bildiğimiz klasik zemin kaplama ve yalıtım uygulamalarına göre kıyaslama yapıldığında en başta aşınma direnci ve mekanik, daha sonrasında ise yüksek bir şekilde uygulama hızı ve kuruma süresindeki zaman ile günümüzde en son zemin kaplama ve su yalıtım teknolojisi olarak nitelendirilebilir.


Ahşap yüzeylere ve beton çeliklere mükemmel bir şekilde iki maddenin birbirine yapışmasını sağlayan polyurea sprey yüksek yapışma mukavemeti özelliği yanında uygulanan mekâna fiziksel bir mukavemette sağlayarak yapıya bütünlük kazandırır.


Polyurea Spreyin Genel Özellikleri