Polyurea Nedir?

Polyurea Sprey Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir

Günümüzde kullanılan çeşitli alanların sorunsuz şekilde kaplanması ve yalıtımlı olabilmesi amaçlı kullanılan polyurea en basit tanımı ile sentetik ve izosiyanat sitemlerinden elde edilen karışım olarak adlandırılabilmektedir. Diğer bir deyiş ile hızlı kuruyan sertleştirici madde olarak da tanımlanmakta olan polyurea son 10 yıl gibi bir süre içerisinde, tüm dünya üzerinde kullanılmaya başlanmış olan kaplama yöntemleridir. Ülkemizde de tercih edilmekte olan uygulama, farklı alan ve bölgelerin yalıtım amaçlı kaplanması için kullanılmaktadır. Özel basınçlı makineler ile birlikte kullanılmakta olan kaplama sistemleri, beraberinde çeşitli avantaj ve kolaylıklara da yer vermektedir.


Polyurea Özellikleri Nelerdir?

Çeşitli kimyasal maddelere ve asitlere karşı oldukça dayanıklı olma özelliğine sahip olan polyurea aynı zamanda herhangi bir kokuya ad sahip olmamaktadır. Düşünülenin aksine basınçlı makine sistemleri ile yüzeylere oldukça kolay uygulanabilen kaplama sistemleri, alanların boyutlarına göre farklı sürelerde uygulanabilmektedir. Uzun yıllar sorunsuz olarak kullanım hakkını sunmakta ve dışarıdan gelebilecek olan soğuk hava, sıcak hava ya da diğer farklı darbelere karşı da oldukça dayanıklı olmaktadır. Beton yüzeyler için oldukça yüksek dayanıklı yapışmakta olan kaplama sistemleri, bunun dışında ahşap, çelik, plastik, köpük ya da alüminyum yüzeylere de sağlam şekilde yapışarak, sorunsuz kullanım avantajlarına yer vermektedir.


Polyurea Nerelerde Kullanılır?

Her geçen gün daha da farklı özellikleri taşıyan ve hayatımızın daha kolay olabilmesi adına sürekli olarak gelişmekte olan teknoloji, cihaz ya da makinelerin üretilmesini sağlamasının dışında, imal edilmiş olan makineler ile kullanılabilen madde ya da ürünlerin uygulanmasını da mümkün kılmıştır. Söz konusu olan teknolojik cihazlar arasında yer alan basınçlı makine sistemleri, polyurea kaplama sistemlerinin sorunsuz olarak uygulanabilmesine imkân tanımaktadır. Günlük hayatta gördüğümüz ve kullanmış olduğumuz çoğu alanlarda uygulanabilen polyurea ilk olarak ev ya da farklı yapıların çatı veya terasları için sorunsuz olarak kullanılabilmektedir.

Bunun dışında son yıllarda daha uygun ücretli olması ve kolay taşınabilir sistemler olarak adlandırılması ile tercih edilen prefabrik yapıların izolasyonu içinde kullanılan kaplama sistemleri, okullarda veya özel tesis alanlarında spor amaçlı oluşturulan basketbol, tenis, futbol gibi beton zeminlerde kaplama amaçlı kullanılabilmektedir. Evlerde olmazsa olmazlar arasında yer alan banyo, mutfak ya da tuvalet gibi alanlarda da kullanılan kaplama sistemleri, özel otopark alanlarının zeminleri içinde sıkça tercih edilen ve uygulanan yöntemlerin başında gelmektedir. Gaz, petrol ya da farklı sıvı maddelerin uzun yollar için taşımacılığının yapılabilmesi amaçlı kullanılan tank ya da kamyon gibi araçlarda da uygulanmakta olan kaplama sistemleri, belediyelerin oluşturmuş olduğu süs havuzları, özel havuzlar veya su havuz alanlarında da kullanılmaktadır.


Polyurea Yalıtım Nasıl Gerçekleştirilir?

Özel fabrika alanlarında, bilgisayarlı sistemler tarafınca ve özel ekipler gözetimi altında üretilmiş olan yüksek basınçlı makineler yardımı ile uygulanmakta olan polyurea kaplama sistemleri, öncelikle uygulanacak olan yüzey ve bölgelerin özelliklerinin dikkate alınması ile uygulanmaktadır. Yüzey çeşitlerine göre basınçlı püskürtme makinelerinin sıcaklığı ve basınç ayarı yapılmaktadır. Bu ayarların ardından püskürtme yöntemi ile uygulanmakta olan kaplama sistemleri, yüzeye daha iyi yapışması için astar atılarak bekletilmektedir.

Bu işlemlerin ardından püskürtme yöntemi ile uygulanmış olan polyurea kaplama sistemleri, tam olarak yüzeye uygunluk sağlamaktadır. Yaklaşık 15 ile 20 saniyenin ardından iyice oturmuş olan yalıtım sistemleri, uygulanmış olunan yüzeylerde yürümek ya da farklı aktivite yapabilmek için herhangi bir ek işlemin yapılmasına gerek duymamaktadır. Ancak uygulanmış olan yüzeylerde, havuz veya çatı alanları gibi farklı kişilerin uğrayacak olması durumunda, en az 24 saatlik sürenin beklenmesi gerekmektedir. 24 saatin sonunda ise eskisi gibi istenen her türlü işlemin yapılması mümkün olmaktadır.


Polyurea Ne Amaçla Kullanılır?

Barınmak, yüzmek, oturmak ya da koşmak gibi çeşitli eylemler amacı ile kullanmış olduğumuz ev, çatı, havuz veya yollar için kullanılmakta olan polyurea bahsedilen alan ve yüzeylerde su yalıtımı ve ısı yalıtımı amacı ile kullanılmakta olan sistemlerdendir. Mümkün olan en kısa süre içerisinde ve en kolay şekilde uygulanabilmesi sebebi ile giderek tercih edilmekte olan uygulama, yağmur, kar ya da farklı suların sızdırılmaması için kullanılmaktadır. Bunun dışında, çatılarda da kullanılmakta olan sistemler, sıcak veya soğukların içeriye ya da dışarıya geçmemesi için kullanılmakta olan yalıtım yöntemlerinden birisidir.