Çatı ve Teras Yalıtımı

cati-teras-sprey-yalitim

Makalede Neler Var?

Polyurea Sprey  İle Çatı ve Teras Yalıtımı

Teras su yalıtımında önemli olan nokta; betonarme yapı, şap, kale bodur gibi yapı elemanlarının teraslarda hiç bir su yalıtımı sağlamaması nedeniyle su yalıtımında büyük problemler yaşanmaktadır. Bu nedenle terasların yürüyüş ve kullanım alanları olması da göz önünde bulundurulursa, betonarme tablanın su yalıtımına elverişli olması gerekmektedir.

Teraslarda Yaşanan Sorunlar

  • Teras çatılarda betonarme tablanın inşaat aşamasından sonraki süreçlerde binanın oturması nedeniyle gözle görülmeyen hareketler nedeniyle kılcal çatlamalar meydana gelmektedir.
  • Teraslarda genel olarak beton tabla sonrası şap uygulaması yapılarak kısa vadeli çözümler yapılarak yapı korozyona maruz bırakılmaktadır.
  • Teraslarda su giderleri, dikkatsizce izole edildiği için problemler yaşanmaktadır.
  • Beton tabla ve şap arası geçici izolasyonlar yapılarak kısa vadeli izolasyonlar yapılmaktadır.
  • Dilatasyon ve ek yerleri dolgu ve izole etmeden bırakılmaktadır.
  • Perapet duvarların izolasyonu, diz boyuna kadar sağlanmamaktadır.

Teras Yalıtım Çözümleri

Teraslar genel olarak yaşam alanları olmaması nedeniyle su yalıtım çözümleri de üretilmemektedir. Bu nedenle yapılarda su izolasyonu önceliği temel perde duvarlar ve teras su yalıtımları olması gerekmektedir. Su yalıtımı, geçmiş çözümlere baktığımızda genel olarak bitümlü ek yeri olan çözümler yapılmaktaydı. Bu çözümler aslında teras yapının fiziğine aykırı bir çözümdür. Bu nedenle teras su yalıtımı, bitümlü değil eksiz kaplamalar ile izole edilmesi gerekmektedir.

Polyurea kaplamalar şu nedenlerle uygulanır; Aşınmaya direnç oluşturmak amacıyla; polyurea zemin kaplamalarında. Korozyondan korunmak amacıyla polyurea metal yüzeylerde. Tüm yüzeylerde su yalıtımı sağlamak amacıyla özellikle çatı, temel, perde, teras ve havuzlarda. Kimyasallara karşı dayanım da, çevre ve atmosferik etkilere direnç sağlamak amacıyla endüstriyel alanlarda. Dekoratif görüntü sağlamak amacıyla akıtma köpüklerin üzerinde. Özellikle savunma sanayinde ve depreme karşı yapıların güçlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Teraslarda, ister kılcal çatlamalar olsun ister olmasın, gözle görülmeyen şeyler risk yoktur anlamına gelmez! Yapılarda yaşanan en ­can alıcı sorun su yalıtımı olduğunda insanlık tarihi boyunca sığınma alanlarımızın can alıcı sorunu olmuştur. Günümüz teknolojileri bu soruna gelişmiş çözümler üretmeyi başarmıştır. Su, saydam bir yapıya sahip Oksijen ve hidrojenden oluşan, sıvı durumunda tüm açık gözenekli yüzeylerden rahatlıkla geçebilen ve yapıda doğal olan tüm malzemelerden korunması gereken bir maddedir. İşte tam da bu noktada öyle bir malzeme düşünün ki tüm bu sorunları çözebilen ve terasın yapısına uygun şekilde yaşanan problemi tamamıyla çözsün. Artık günümüzde en ileri su yalıtım teknolojisi Polyurea olduğunu biliyoruz.

Polyurea Çatı ve Teras Su Yalıtımı Çözümü

Fiziksel hareketleri esneme kabiliyeti sayesinde absorbe ederek yırtılmaya dayanır ve yıllar sonra bile açıklıklar oluşturmaz. Püskürtme olması nedeniyle tüm gözenek ve boşlukları doldurarak terasları yekpare kaplar. Mekanik dayanımın yüksek olması nedeniyle hafif fiziksel darbelere dayanır.

Hızlı reaksiyon göstermesi nedeniyle saatler içerisinde tüm terasın kullanımına açar. Kimyasal dayanımı sayesinde asitlik (bitki kökleri) ortamlardan kaynaklı sularda çözülmez. UV (Güneş Işınları) gibi bir çok maddenin bile dayanamadığı atmosferik etkenlere dayanır. Dekoratif olması sayesinde her türlü kullanıma imkan sunarken sınırsız renkli yalıtım ve kaplama olanağıda sağlar.

Poliüretan Köpük İle Çatı ve Teras Isı Yalıtımı

Sprey poliüretan uygulamalarında, mekânların cephe izolasyonlarından sonra, teras, bina çatı altı izolasyonunda mükemmel sonuçlar vermektedir. En üst katta ikamet eden bina sakinleri sürekli soğuktan ve sıcaktan, tavan akıntılarından şikâyetçidirler. Sprey poliüretan, bu sorunları tamamen çözmektedir. Tek parça uygulama sayesinde ısı köprüleri oluşturmaz, teras ve çatı altlarının soğuk sıcak ve kısmen su akıntısı gibi sorunlarından tamamen kurtulursunuz.

Çatınız kaç m2 olursa olsun, hiç bir ısı kaybı ve ısı köprüsü oluşturmadan alttan ve üsten tek parça olarak uygulanabilmektedir. Maksimum tasarrufla sprey poliüretan, ısı ve nem için %100 çözüm sunmaktadır. Kar yükü ve rüzgara karşı çatınızı dayanıklı kılar. Yukarıdan yapılan bağlantı vidalarının oluşturduğu ısı köprülerini kapatır. Alttan ve üsten uygulamada en küçük deliği dahi kapatmaktadır. Eskimiş çatılarınızı alttan uygulama ile yeniliye biliriz. Çeşitli sanayi sitelerinin çatıları içerisinde uygulanabilmektedir.

Binalarda genel olarak dış etkilere ve olumsuz hava koşullarına maruz kalan yerler çatılar ve teraslardır. Dolayısıyla teras ve çatı yalıtımı öncelikli olarak yapılmalıdır. Yapılarda koruyucu bir görevi olan poliüretan köpük yazın yüksek ısıya, kışın aşırı soğuğa, yağmura, fırtınaya, her türlü olumsuz hava koşuluna dayanıklıdır. Belirli emek ve maliyet içeren teras ve çatı yalıtımı sonrası zeminlerin uzun yıllar sağlam kalabilmeleri gerekir. Etraftan gelebilecek her türlü darbeye, ağırlığa ve basınca poliüretan sprey malzeme dayanıklıdır.

Poliüretan köpük; strafor, izocam, cam yünü gibi diğer ısı yalıtım malzemeleriyle kıyaslandığında Poliüretan Köpük son teknoloji olan en iyi yalıtım malzemesidir. Özellikle teras ve çatı yalıtımı konusunda benzersiz yalıtım ve konfor sağlamaktadır. Düşük bir kalınlıkla oldukça düşük ısı iletkenliği ve yüksek ısı yalıtımı sağlayan poliüretan köpük malzeme yüksek performansa sahiptir. Bu şekilde zaman ve para olarak oldukça maliyetli olan teras ve çatı yalıtımı uygulamalarına imkan sağlamaktadır. Püskürtme poliüretan köpük ile kesinlikle kesme ve monte etme işlemleri mevcut değildir. Özel sprey bir tabanca ile çatı kirişlerinin arasına yüksek basınçla püskürtülmektedir.

Poliüretan Köpük İle Yalıtımın Avantajları

Özellikle teras ve çatı yalıtımı ile hava ve su geçişini engeller, ses yalıtımına imkan sağlar. Antibakteriyel bir malzeme olup, böcek, bakteri, haşere barındırmaz. Su ile temasın ettiğinde bozulma, kabarma yapmaz. Kolay kolay çürümez ve koku yapmaz, uzun ömürlü ve çevre dostudur. Tuzlu, asitli ortamlara dayanıklıdır, kesintisiz ve kaliteli bir ısı yalıtımı sağlar. Su ile temas ettiğinde yerden kesinlikle ayrışmaz. Her türlü çatıda ister üzeri açık olsun isterse kapalı olsun uygulanabilir. Binalarda, işyerlerinde, konutlarda, endüstriyel yapılarda sağlıklı, çevreci ve rahat bir biçimde yaşamak için son teknoloji ideal bir üründür.

Çatı ve Teras Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Poliüretan sprey köpük uygulaması mobil izolasyon aracı içinde bulunan özel donanımlı makine ile ısıtıcılı hortum yardımıyla uygulama alanına götürülür. Özel sprey tabancası ile yüksek basınç altında yüzeye püskürtülür. Çok kısa zamanda uygulanabilir özelliğe sahip olup, kısa sürede kuruyarak hemen kullanılabilir alanlar oluşturmaktadır.

Hizmet Verdiğimiz İller

İzonova Yalıtım olarak mobil uygulama servisimiz ile 81 ilimizde hizmet verme potansiyelindeyiz.

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak