Polyurea Sprey Kaplama

Polyurea Kaplama

Polyurea Kaplama İle Çatı, Teras & Bodrum Gibi Alanlarda Su Yalıtımında Mükemmel Sonuçlar Alınır.

Makalede Neler Var?

Polyurea Sprey Nedir?

Mobil sprey polyurea ekipmanları ile uygulanan, ekyersiz polyurea su yalıtımı, polyurea kaplama ve polyurea zemin kaplaması yapılmasına olanak sağlayan ileri teknoloji sprey yalıtım sistemidir. Çok hızlı kürleşmesi (3-8 sn) nedeni ile dikey yüzeylerde uygulama rahatlıkla yapılabilmekte ve her hangi bir akma yapmamaktadır. Serilerek uygulanan geleneksel sistemlerde bulunan bindirme yerleri, ekyerleri ve derz noktaları gibi zayıf noktalar ile kötü işçilik hataları bu sistemde bulunmaz.

Polyurea kaplama, Polyurea zemin kaplaması ve Polyurea su yalıtımı sistemlerinin geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında %100 aderans ile daha güçlü yapışma özelliği, % 250 ve üzeri daha fazla esneklik ve yüksek yırtılma direnci, bitki kimyasallarına ve köklerine dayanım özelliği, hızlı uygulanabilmesi (günde 750 m2 ile 1000 m2), çok hızlı kürleşme (3-8 saniye) ve uygulama alanlarını 15-20 dakika gibi kısa zamanda kullanıma açılabilme özellikleri belirleyicidir. Püskürtülerek ekyersiz olarak uygulanan sprey Polyurea çatlak örtme özelliği sayesinde; dilatasyonlarda, baca dipleri, girinti çıkıntı gibi karmaşık detayların çözümünde mükemmel sonuç verir.

Sprey Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Aşınmaya direnç oluşturmak amacıyla; polyurea zemin kaplamalarında. Korozyondan korunmak amacıyla polyurea metal yüzeylerde. Tüm yüzeylerde su yalıtımı sağlamak amacıyla özellikle çatı, temel, perde, teras ve havuzlarda. Kimyasallara karşı dayanımda, çevre ve atmosferik etkilere direnç sağlamak amacıyla endüstriyel alanlarda. Dekoratif görüntü sağlamak amacıyla akıtma köpüklerin üzerinde. Özellikle savunma sanayinde ve depreme karşı yapıların güçlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Yukarıdaki amaçları gerçekleştirmek adına endüstriyel boyalar, epoksiler, vinil esterve fiberglas gibi geleneksel ürünler yıllarca kullanıldı. Fakat polyurealar her ne kadar üretim amacı ve kimyasal özellik bakımında klasik ürünlerin devamı niteliğinde gözükse de onların çok ötesinde özellikleri bünyesinde barındıran, kullanıcılara beklentilerinin de ötesinde avantaj sağlayan mucizevi bir üründür.

Ayrıca, sıcaklık ve nem ortamlarında da kürlenen geniş bir yelpazede farklı formüllerde farklı zeminler için üretilebilir. (beton, metal, ahşap ve daha fazla) Ancak, bütün koruyucu kaplamalar gibi, polyurealarda da uygulama sırasında uygun yüzey hazırlığı ve kalite kontrol testleri gereklidir. Polyurea kaplamaların en büyük yararı, hızlı uygulanması ve hemen servise alınabilmesidir.

  • Metal yüzey kaplama
  • Her türlü su yalıtımı
  • Çatı yalıtımı
  • Temel ve perde duvar kaplama
  • Yüzme ve süs havuzları
  • Endüstriyel binalar
  • Otopark zemin kaplama
  • Besketbol, tenis, futbol vb. saha zemin kaplama
  • Okul ve hastane gibi büyük binalarda

Polyurea Kaplama Nasıl Yapılır?

Özel fabrika alanlarında, bilgisayarlı sistemler tarafınca ve özel ekipler gözetimi altında üretilmiş olan yüksek basınçlı makineler yardımı ile uygulanmakta olan sprey kaplama sistemleri, öncelikle uygulanacak olan yüzey ve bölgelerin özelliklerinin dikkate alınması ile uygulanmaktadır.

Yüzey çeşitlerine göre basınçlı püskürtme makinelerinin sıcaklığı ve basınç ayarı yapılmaktadır. Bu ayarların ardından püskürtme yöntemi ile uygulanmakta olan kaplama sistemleri, yüzeye daha iyi yapışması için astar atılarak bekletilmektedir.

Bu işlemlerin ardından püskürtme yöntemi ile uygulanmış olan sprey kaplama sistemleri, tam olarak yüzeye uygunluk sağlamaktadır. Yaklaşık 15 ile 20 saniyenin ardından iyice oturmuş olan yalıtım sistemleri, uygulanmış olunan yüzeylerde yürümek ya da farklı aktivite yapabilmek için herhangi bir ek işlemin yapılmasına gerek duymamaktadır.

Ancak uygulanmış olan yüzeylerde, havuz veya çatı alanları gibi farklı kişilerin uğrayacak olması durumunda, en az 24 saatlik sürenin beklenmesi gerekmektedir. 24 saatin sonunda ise eskisi gibi istenen her türlü işlemin yapılması mümkün olmaktadır.

Hizmet Verdiğimiz İller

İzonova Yalıtım olarak mobil uygulama servisimiz ile 81 ilimizde hizmet verme potansiyelindeyiz.

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak

Polyurea Özellikleri Nelerdir?

Çeşitli kimyasal maddelere ve asitlere karşı oldukça dayanıklı olma özelliğine sahip olan sprey kaplama aynı zamanda herhangi bir kokuya ad sahip olmamaktadır. Düşünülenin aksine basınçlı makine sistemleri ile yüzeylere oldukça kolay uygulanabilen kaplama sistemleri, alanların boyutlarına göre farklı sürelerde uygulanabilmektedir.

Uzun yıllar sorunsuz olarak kullanım hakkını sunmakta ve dışarıdan gelebilecek olan soğuk hava, sıcak hava ya da diğer farklı darbelere karşı da oldukça dayanıklı olmaktadır. Beton yüzeyler için oldukça yüksek dayanıklı yapışmakta olan kaplama sistemleri, bunun dışında ahşap, çelik, plastik, köpük ya da alüminyum yüzeylere de sağlam şekilde yapışarak, sorunsuz kullanım avantajlarına yer vermektedir.

Sprey Kaplama Ne Amaçla Kullanılır?

Barınmak, yüzmek, oturmak ya da koşmak gibi çeşitli eylemler amacı ile kullanmış olduğumuz ev, çatı, havuz veya yollar için kullanılmakta olan sprey kaplama bahsedilen alan ve yüzeylerde su yalıtımı ve ısı yalıtımı amacı ile kullanılmakta olan sistemlerdendir.

Mümkün olan en kısa süre içerisinde ve en kolay şekilde uygulanabilmesi sebebi ile giderek tercih edilmekte olan uygulama, yağmur, kar ya da farklı suların sızdırılmaması için kullanılmaktadır. Bunun dışında, çatılarda da kullanılmakta olan sistemler, sıcak veya soğukların içeriye ya da dışarıya geçmemesi için kullanılmakta olan yalıtım yöntemlerinden birisidir.